W poszukiwaniu skutecznych procedur odmładzania twarzy, człowiek przeszedł długą drogę od alchemii i nie do końca humanitarnych metod, do metod bezbolesnych i popartych naukowo. Przed wypróbowaniem kompleksów nowoczesnych zabiegów przeciwstarzeniowych radzimy zapoznać się z podstawowymi zasadami i opisem obiecanego efektu najpopularniejszych z nich.
Ogólne wskazania do zabiegów przeciwstarzeniowych
Wiele osób uważa, że należy przejść na pielęgnację przeciwstarzeniową, gdy stan skóry pacjenta zaczyna przeszkadzać. To duży błąd. Zabiegi niechirurgiczne odmładzania twarzy „działają" tylko przy ukrytych defektach kosmetycznych, są niezawodnym sposobem zapobiegania problemom ze skórą twarzy. Dobry kosmetolog poradzi, aby nie czekać, aż pojawią się głębokie zmarszczki, zmarszczki na twarzy to wyraźne oznaki starzenia się skóry. Oprócz tych wskazań do pielęgnacji przeciwstarzeniowej warto zwrócić uwagę na:
- pierwsze drobne zmarszczki;
- aktywność mimiczna - pojawienie się drobnych zmarszczek skóry, predyspozycja do defektu;
- blady kolor skóry;
- nierówna cera;
- uczucie suchości, napięcia skóry;
- „worki", obrzęki, siniaki pod oczami.
Stopniowo kumulują się oznaki starzenia. Zabiegi w gabinecie kosmetycznym gwarantują szybki efekt. Jednocześnie nie musisz znosić bólu, długo wracaj do zdrowia po sesjach odmładzania twarzy. To jednak nie wszystkie zalety techniki niechirurgicznej.
Dlaczego popularne są niechirurgiczne zabiegi przeciwstarzeniowe?
Przez dość długi czas do rozwiązywania problemów kosmetycznych wykorzystywano jedynie operacje plastyczne twarzy. Podczas zabiegu chirurgicznego chirurg usuwa nadmiar podskórnej tkanki tłuszczowej i skóry, lekko napinając owal. Chirurgia plastyczna pozwala ukształtować wyraźne kontury twarzy, usunąć zmarszczki, fałdy i zwiotczenie skóry.
Chirurgiczny lifting twarzy daje dobre rezultaty u pacjentów w wieku 40+. Operacja nie jest jednak uzasadniona dla pacjentów w wieku 25+, którzy zazwyczaj chcą pozbyć się oznak fotostarzenia (spowodowanego ekspozycją na słońce). Pod wpływem promieni słonecznych kwas hialuronowy w komórkach naskórka ulega rozpadowi – skóra traci swoją dawną elastyczność. Plastik w tym przypadku nie jest pomocnikiem: jedynie redystrybuuje i lekko napina skórę, nie wpływając na pierwotną przyczynę problemu.
Nowoczesne technologie stosowane w klinice kosmetologicznej gwarantują kompleksowy efekt. Łączą w sobie hardware, wtrysk, laser, zabiegi estetyczne, które rozwiązują problem od środka – nie tylko „maskują", ale usuwają oznaki fotostarzenia i zapobiegają ich ponownemu pojawieniu się.
Nie bez powodu statystyki ISAPS potwierdzają rosnącą popularność technik niechirurgicznych – w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba wykonywanych zabiegów kosmetycznych wzrosła o 200%.
Zasady przygotowania do zabiegów anti-aging
Wszystkie zabiegi odmładzania twarzy wykonujemy po wstępnym przygotowaniu - skórę należy chronić przed stresem i obficie nawilżać. Oto kilka wskazówek dotyczących urody, o których należy pamiętać:
- upewnij się, że minęły co najmniej dwa tygodnie (najlepiej cztery) po aktywnej ekspozycji na słońce;
- wykluczyć kombinację sesji podobnych w zasadzie;
- na kilka dni przed manipulacją powstrzymaj się od wszelkiego rodzaju palenia i picia napojów alkoholowych;
- jeśli to możliwe, wyklucz z diety bardzo słone, pikantne potrawy: obciążają naczynia krwionośne i stymulują obrzęki;
- nie zapomnij wziąć kursu aktywnego nawilżania skóry - używaj serum i masek;
- niektóre zabiegi wymagają kilku dni na regenerację - zaplanuj swój czas.
Środki ostrożności
Decyzję o przeprowadzeniu konkretnego zabiegu należy podjąć wspólnie z kosmetyczką. W niektórych przypadkach pacjent przechodzi dodatkową diagnostykę. Szereg procedur sprzętowych nie jest wykonywanych u osób z patologiami sercowo-naczyniowymi. Niektóre metody wstrzykiwania są przeciwwskazane w przypadku niewystarczającej krzepliwości krwi.
Ograniczeniem wszelkich zabiegów przeciwstarzeniowych są rany w obszarze wpływu, nowotwory, stany zapalne i choroby wirusowe.
Zabiegi iniekcyjne odmładzania twarzy
Mówimy o zastrzykach leków, których aktywne składniki docierają do głębokiej warstwy skóry. Zastrzyki wspomagają odmładzanie komórek, stymulują procesy naturalnej odnowy komórek skóry. W nowoczesnej kosmetologii iniekcyjnej stosuje się następujące metody:
- zastrzyki z toksyny botulinowej – pozwalają pozbyć się zmarszczek mimicznych i zapobiegać ich powstawaniu;
- biorewitalizacja (zastrzyki z kwasu hialuronowego) - aktywnie nawilża skórę, wygładza drobne zmarszczki, wykazuje lekki efekt liftingu i chroni twarz przed zewnętrznymi negatywnymi czynnikami;
- blanszowanie (wypełnienie drobnych zmarszczek Beloterosoft) - wygładza ukojenie skóry, poprawia cerę;
- mezoterapia (zastrzyki kosmetyczne, zastrzyki mezo-koktajli) - leczy skórę, wspomaga jej naturalną odnowę w odpowiednim czasie;
- terapia ozonem (iniekcje ozonem) - nasyca komórki skóry tlenem, przyspiesza przemianę materii w tkankach, zatrzymuje miejscowe stany zapalne;
- terapia plazmowa (zastrzyki z własnego osocza pacjenta) - poprawia jakość skóry, aktywuje procesy odnowy komórek, wzmacnia miejscową odporność;
- Terapia PRP (zastrzyki osocza z dużą zawartością płytek krwi) - wygładza drobne, średnie zmarszczki, wyrównuje strukturę skóry, poprawia cerę, odmładza skórę o 5-10 lat.
Efekt iniekcji zależy nie tylko od jakości użytego leku i umiejętności kosmetologa, ale także od domowej pielęgnacji twarzy po zabiegu. Przez pierwsze dni eksperci radzą nie pocierać twarzy, nie używać kosmetyków dekoracyjnych. Kosmetyki z alkoholem i kwasami w składzie są surowo zabronione. Leki rozrzedzające krew również nie powinny być przyjmowane w okresie rekonwalescencji.
Niezależnie od rodzaju wykonywanego iniekcyjnego zabiegu odmładzania, po raz pierwszy po zabiegu kosmetolog ustala limit wizyt w łaźniach, saunach, basenach i solarium, a także spożywanie alkoholu i palenie.
Bezpośrednio po wstrzyknięciu na twarzy mogą pojawić się drobne pieczęcie i siniaki. Za kilka dni odejdą same. Okres rekonwalescencji trwa zwykle tydzień. Zalecana częstotliwość zabiegów iniekcji to kilka razy w roku.
Najlepsze procedury sprzętowe do odmładzania twarzy
Sprzętowe produkty kosmetologiczne oddziałują na całą strukturę skóry, aktywując wszystkie wewnętrzne procesy w komórkach. Zabiegi tego typu są całkowicie bezbolesne, dają zauważalny i trwały efekt oraz mają bardzo ograniczoną listę przeciwwskazań. Odmładzanie sprzętu obejmuje następujące techniki:
- SMAS-lifting (ekspozycja na skoncentrowane ultradźwięki o wysokiej intensywności) - przywraca wyraziste kontury twarzy, widocznie napina skórę i stymuluje produkcję naturalnego kolagenu;
- Lifting RF (ekspozycja na prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości) - likwiduje wiotkość, niejednorodność skóry, stymuluje syntezę kolagenu;
- karboksyterapia sprzętowa (podskórne podawanie oczyszczonego dwutlenku węgla) - pobudza krążenie krwi, odżywia skórę, przyspiesza przemianę materii i procesy regeneracji;
- mikroprądy (ekspozycja na energię impulsów elektrycznych o niskiej częstotliwości) - wspomaga produkcję kolagenu i elastyny w komórkach, aktywuje proces regeneracji komórek;
- mioplastyka (stymulacja mięśni twarzy słabymi impulsami prądu) - tworzy piękny owal twarzy i likwiduje podwójny podbródek, napina policzki, usuwa „worki" pod oczami;
- mezoterapia frakcyjna (perforacja skóry mikroigłami z równoczesnym wstrzykiwaniem koktajli witaminowych) - odżywia warstwy skóry, poprawia ukrwienie, usprawnia procesy wewnętrznej odnowy komórek;
- hydromezoterapia (głębokie wstrzyknięcie leku bez użycia igły) - działa leczniczo, przyspiesza przemianę materii, wspomaga naturalne odmładzanie twarzy;
- fototerapia (wykorzystanie impulsów świetlnych o różnych długościach fal i widmach) - stymuluje naturalną regenerację komórek, poprawia jakość skóry twarzy.
Odmładzanie sprzętowe nie jest wykonywane u pacjentów z indywidualną nietolerancją ekspozycji, nowotworami, zaostrzonymi chorobami przewlekłymi, chorobami serca. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny powstrzymać się od takich zabiegów.
Laserowe zabiegi odmładzania twarzy
Technologie laserowe opierają się na wykorzystaniu urządzenia laserowego, które oddziałuje na skórę najcieńszą wąską wiązką światła. Zasada działania wszystkich takich zabiegów jest taka sama – laser nagrzewa i odparowuje powierzchowne warstwy skóry, stymulując tym samym proces naprawy i odnowy komórkowej. Laserowe odmładzanie twarzy obejmuje kilka popularnych w naszych czasach zabiegów:
- peeling węglowy (głęboki) – leczy skórę, stymuluje głębokie procesy regeneracji tkanek;
- laserowy resurfacing twarzy (kompleksowe odmładzanie skóry laserem frakcyjnym CO2) - widocznie odmładza twarz, napina kontur, rozpoczyna proces naturalnej syntezy kolagenu i elastyny;
- laserowe odmładzanie frakcyjne (perforacja skóry światłem podczerwonym o długości fali 10, 6 mikrona) - wyraźny efekt napięcia skóry, aktywacja wewnętrznego procesu odmładzania.
Odmładzanie laserowe nie jest przeprowadzane w przypadku stanów zapalnych w dotkniętym obszarze, kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, pacjentów z nowotworami w okolicy, onkologii i guzów łagodnych. Wśród innych przeciwwskazań do stosowania wiązki laserowej:
- choroby autoimmunologiczne;
- infekcje, choroby wirusowe;
- cukrzyca;
- padaczka;
- zaburzenia psychiczne.
W sezonie letnim resurfacing laserowy odbywa się tylko zgodnie z dwoma zasadami:
- pacjent nie powinien przebywać na słońcu przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu;
- nawet przy krótkiej ekspozycji na słońce pacjent musi stosować filtry przeciwsłoneczne.
Najlepsze zabiegi estetyczne odmładzania twarzy
Kosmetologia estetyczna opiera się na wykorzystaniu wypełniaczy, mezo nici i innych specjalnych preparatów, które pozwalają na odbudowę utraconych tkanek miękkich. Zabiegi tego typu nie tylko zauważalnie korygują kontury twarzy, ale również aktywują procesy wewnętrznej odnowy komórek. W tej grupie znajdują się następujące metody odmładzania twarzy:
- lifting Radiesse (korekta konturu twarzy specjalistycznym preparatem) - przywraca twarz do dawnej młodości, wykazuje wyraźny efekt liftingu;
- nić lifting twarzy (lifting skóry z mezonitkami) – przywraca ukojenie skóry, podkreśla kontury twarzy;
- 3D-lifting (modelowanie twarzy specjalnymi nićmi) – wyrównuje rysy twarzy, koryguje różnice w rzeźbie;
- wypełnianie zmarszczek wypełniaczami (plastyk konturowy bez operacji) – błyskawicznie odmładza twarz, modeluje kontury twarzy;
- peeling PRX-T33 (pobudzający aktywność fibroblastów i syntetyzujący naturalny kolagen) – wyrównuje i odmładza twarz, likwiduje blizny, blizny i zmarszczki.
Niemożliwe jest użycie wypełniaczy, mesonitków i innych profesjonalnych środków do odmładzania, jeśli indywidualnie nie tolerują one ciała pacjenta. Wśród przeciwwskazań do zabiegów estetycznych:
- choroby nowotworowe;
- zmiany skórne w obszarach lokalnych;
- trądzik w ostrej fazie;
- infekcje i choroby wirusowe;
- ciąża;
- laktacja.
Skuteczne zabiegi odmładzające po 30-35 latach
Przy odpowiedniej domowej pielęgnacji skóry pierwsze oznaki jej więdnięcia widoczne są dopiero po 30 latach. Główne zasady pielęgnacji twarzy w wieku 30-35 lat to regularna odnowa i odżywianie skóry od wewnątrz. I być może trzecim ważnym punktem jest zapobieganie pojawianiu się oznak starzenia się skóry.
Po 30-tce skóra nie obędzie się bez głębokiego oczyszczania za pomocą peelingów chemicznych. Procedury umożliwiają szybkie usunięcie warstwy rogowej naskórka, odnawianie naskórka. Efekt – twarz wygląda świeżo, znikają najmniejsze zmarszczki.
Głębokie odżywienie i nawilżenie skóry w tym wieku zapewni mezoterapia, biorewitalizacja. W tym celu należy odwiedzać kosmetyczkę raz na sześć miesięcy. To wystarczy, aby zachować naturalne piękno twarzy.
Pacjenci z aktywną mimiką twarzy powinni przyjrzeć się bliżej terapii botulinowej. Zabieg zapobiegnie tworzeniu się średnich i głębokich zmarszczek, zmniejszając siłę skurczu mięśni twarzy.
W rzadkich przypadkach, po 30 latach ważne jest przeprowadzenie terapii mikroprądowej, elektroporacji, blanszowania i wypełniania zmarszczek wypełniaczami.
Skuteczne zabiegi odmładzania twarzy po 40 latach
W wieku 40 lat łatwo rozpoznać twarz zadbaną od 10 lat i twarz niepoddaną zabiegom kosmetycznym. Dla starzejącej się skóry jednorazowe sesje nawilżenia i odżywienia już nie wystarczą. W wieku 40 lat na twarzy pojawiają się zauważalne głębokie zmarszczki, które wymagają kompleksowej pielęgnacji.
Najbardziej wyraźny efekt wykazują techniki sprzętowe i iniekcyjne mające na celu napinanie skóry w połączeniu z konturowaniem za pomocą wypełniaczy. Po 40 roku życia jest dobry powód, aby przyzwyczaić się do terapii botulinowej, ponieważ starzejąca się skóra staje się płótnem dla zmarszczek mimicznych.
Zastrzyki preparatów witaminowych są w stanie intensywnie odżywić skórę w tym wieku. Zaleca się wykonywanie iniekcji w ciągu 4-6 sesji, ponieważ starzejąca się skóra potrzebuje więcej składników odżywczych.
Wraz ze starzeniem się skóry procesy regeneracji w tkankach ulegają spowolnieniu. Mogą być rozpraszane przez sprzęt lub procedury wstrzykiwania. Najskuteczniejszym sposobem odmłodzenia twarzy w wieku 40 lat są mikroprądy połączone z terapią plazmową. Taki tandem znacznie wzmocni produkcję naturalnego kolagenu i elastyny, co zadba o piękno i młodość skóry.
Zabiegi odmładzania twarzy po 50 latach
Bez skalpela chirurgicznego możesz odmłodzić twarz w każdym wieku – nawet po 50. roku życia. Różnica polega jedynie na intensywności oddziaływania zastosowanych środków. Pacjenci po 50. roku życia powinni skupić się na głębokiej odnowie skóry, uzupełnieniu brakujących objętości i lepszym odżywieniu.
Możesz oczywiście nadal wykonywać regularne peelingi chemiczne, ale peeling laserowy da bardziej zauważalny trwały efekt w tym wieku. Sesja odnowi górną warstwę skóry i rozpocznie potężny proces odnowy komórek.
Po 50 latach pacjenci zwykle martwią się zbyt cienkimi ustami, wyraźnymi „workami" pod oczami, głębokimi fałdami nosowo-wargowymi i podwójnym podbródkiem. Wszystkie te nieprzyjemne objawy można zniwelować, stosując niechirurgiczną metodę - konturowanie. Wypełniacze wypełniają zmarszczki, fałdy na twarzy, korygują owal twarzy. Uzupełniając w ten sposób objętość, możesz zauważalnie napiąć twarz.
Mezoterapia, terapia plazmowa, biorewitalizacja zapewnią przyzwoite odżywienie starzejącej się skórze. Przytomni pacjenci znali te procedury jeszcze wcześniej. Dopiero po 50 roku życia należy brać udział w kursach zabiegów przeciwstarzeniowych na 8-12 sesji i z krótszą przerwą.
Biorąc pod uwagę powyższe zalecenia, można wyciągnąć 2 główne wnioski:
- Przy łagodnych oznakach starzenia się skóry wystarczą zastrzyki upiększające i zabiegi sprzętowe, aby uzyskać efekt widocznego odmłodzenia twarzy. Wyróżniają się „delikatnym" działaniem na skórę, co pomaga spowolnić procesy starzenia.
- Wyraźne zmiany skórne związane z wiekiem wymagają zastosowania technik laserowych, zabiegów kosmetologii estetycznej. Środki te pozwolą pozbyć się nawet głębokich zmarszczek i bruzd, asymetrii twarzy. Zastrzyki i procedury sprzętowe pomogą utrzymać wynik.
Zasada działania
Warto spojrzeć na to realistycznie – nawet najskuteczniejsze zabiegi odmładzania twarzy nie są w stanie oprzeć się naturze. Nie oznacza to jednak, że są bezużyteczne. Terapia przeciwstarzeniowa jest w stanie „spowolnić" starzenie się skóry poprzez poprawę ukrwienia i drenażu, aktywację produkcji kolagenu i elastyny w komórkach skóry.
Konturowa chirurgia plastyczna pozwala na wizualną korektę starzejącej się twarzy, a peelingi i techniki laserowe wykorzystują wewnętrzną rezerwę skóry, która rozpocznie proces jej odnowy.
W celu dokładnego określenia, który z zabiegów jest odpowiedni do przeprowadzenia w Twoim przypadku, radzimy zapisać się na konsultację z profesjonalnym kosmetologiem. Doświadczenie, bogate wyposażenie kliniki i certyfikowane profesjonalne produkty pomogą Ci osiągnąć wysokiej jakości i trwałe rezultaty.