Naturalne procesy starzenia, genetyka, wpływ zewnętrznych czynników negatywnych wpływają na zmianę tekstury i wyglądu skóry twarzy. Kosmetyki i zabiegi odmładzające pomagają przywrócić jej zdrowie, elastyczność i gładkość. Poniżej szczegółowo opowiemy o najpopularniejszych w praktyce dermatologicznej.
W zależności od celów i stopnia narażenia wyróżnia się powierzchowne i małoinwazyjne zabiegi przeciwstarzeniowe. Mają na celu rozwiązanie szeregu problemów dermatologicznych:
- uzupełnić i aktywować produkcję nowego kolagenu;
- zapobiegają fotostarzeniu skóry;
- wyrównać relief twarzy;
- zwalczają zmarszczki i przebarwienia;
- napinają i nawilżają skórę;
- usuń nierówny i matowy odcień.
Kosmetyki do odmładzania twarzy
Najłatwiejszym sposobem na pierwsze oznaki starzenia się twarzy jest odpowiednia pielęgnacja domowa: kremy, serum, maski. Skuteczność działania przeciwstarzeniowego będzie zależała od składników aktywnych i ich stężenia, a także rodzaju i stanu nabłonka.
Na co zwrócić uwagę w składzie:
- retinoidy(organiczne związki witaminy A) redukują zmarszczki i drobne bruzdy;
- hydroksykwasy: Alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) i polihydroksykwasy delikatnie złuszczają zewnętrzną warstwę nabłonka i stymulują tworzenie nowych komórek;
- Kwas hialuronowy: pomaga zatrzymać wilgoć w skórze;
- niacynamid: przeciwutleniacz, zapobiega powstawaniu zmarszczek, zwiększa elastyczność i zatrzymuje wilgoć w skórze;
- peptydy: stymulują produkcję nowego kolagenu i wygładzają teksturę skóry;
- ekstrakt z pestek winogrondziała przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, wspomaga produkcję kolagenu;
- koenzym Q10(CoQ10) chroni skórę przed powierzchownymi uszkodzeniami;
- ekstrakty z zielonej i czarnej herbatymają właściwości przeciwzapalne i zawierają przeciwutleniacze;
- witamina C(kwas askorbinowy): przeciwutleniacz, chroni twarz przed negatywnym działaniem promieni słonecznych i wolnych rodników, zapobiega powstawaniu zmarszczek i stymuluje produkcję kolagenu;
- witamina E.(alfa-tokoferol) pomaga odbudować i wygładzić nabłonek.
Zabiegi dermatologiczne odmładzania twarzy
Gdy proces starzenia staje się widoczny, nieinwazyjne metody odnawiania mogą poprawić stan skóry.
Peeling chemiczny.Podczas zabiegu odmładzania twarzy stosuje się kwaśny roztwór, który eliminuje powierzchowne uszkodzenia nabłonka: blizny i drobne zmarszczki. Efekt utrzymuje się kilka lat i zależy od siły kwasu i głębokości peelingu.
Efekty uboczne: pieczenie, obrzęk i zaczerwienienie, które może utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni (w zależności od siły peelingu). Średnie i głębokie peelingi chemiczne niosą ze sobą ryzyko infekcji bakteryjnych.
Laserowe odnawianie powierzchni.Do laserowego odmładzania skóry twarzy stosuje się laser, który usuwa wierzchnią warstwę nabłonka lub go podgrzewa, stymulując w ten sposób tworzenie nowego kolagenu.
Zabiegi ablacyjne laserem usuwają powierzchniową warstwę skóry, ale wymagają okresu rekonwalescencji od 7 do 14 dni. Zabiegi nieablacyjne działają na skórę właściwą ciepłem, nie uszkadzając jej i nie wymagają rehabilitacji.
Efekty odmłodzenia utrzymują się przez wiele lat, ale wymagają odpowiedniej dalszej pielęgnacji: ochrony przeciwsłonecznej, stosowania kosmetyków przeciwstarzeniowych.
Efekty uboczne: pieczenie, swędzenie, łuszczenie się, obrzęk i zaczerwienienie. Gdy nabłonek goi się, może wyciekać lub tworzyć pęcherze. Od kilku miesięcy skóra jest bardzo wrażliwa i ma czerwonawy odcień.
Małoinwazyjne zabiegi odmładzające twarz
Dla tych, którzy nie są gotowi na długi okres rehabilitacji, możesz ćwiczyć małoinwazyjne techniki odmładzające.
Microneedling. . . Podczas zabiegu koktajle mezo wprowadzane są pod skórę za pomocą specjalnego dermarollera. Drobne igły przebijają nabłonek i wstrzykują mieszankę składników odżywczych, stymulując produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg ma kumulatywny efekt, który osiąga się przez kilka miesięcy.
Efekty uboczne: łuszczenie się, zasinienie, krwawienie, ryzyko infekcji bakteryjnej.
Terapia botulinowa. . . Zastrzyki z toksyny botulinowej typu A to chyba najpopularniejsza małoinwazyjna metoda odmładzania. Substancja czynna zawarta we wstrzyknięciu blokuje sygnały nerwowe mięśni twarzy w miejscach, w których pojawiają się zmarszczki. Prowadzi to do ich rozluźnienia i wygładzenia zmarszczek. Wyniki iniekcji pojawiają się w ciągu tygodnia i utrzymują się przez trzy do czterech miesięcy. Zmarszczki powracają, gdy toksyna przestaje działać.
Efekty uboczne: ból głowy, objawy grypy, obrzęk, zasinienie lub ból w miejscu wstrzyknięcia, osłabienie mięśni, opadające powieki.
Wypełniacze. . . Wypełniacze są wstrzykiwane pod skórę, aby przywrócić naturalny kontur twarzy. Jako wypełniacz stosuje się kwas hialuronowy, kwas poli-L-mlekowy lub preparaty złożone, które działają skuteczniej.
Rodzaj preparatu, jego ilość i droga podania zależą od obszaru, na który będzie dostarczany wypełniacz. Zastrzyki korekcyjne są często stosowane w celu zwiększenia objętości ust i policzków, usunięcia głębokich zmarszczek, kręgów pod oczami i pionowych zmarszczek na twarzy. Efekty odmłodzenia pojawiają się natychmiast i utrzymują się od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od zastosowanego wypełniacza i indywidualnych cech ludzkiej skóry.
Skutki uboczne:ból, obrzęk, zaczerwienienie, wysypka, zasinienie i swędzenie.