W medycynie estetycznej istnieje kilka różnych metod odmładzania twarzy: ablacyjny laser frakcyjny, frakcyjna radiofrekwencja z mikroigłami, inteligentny lifting, kwas L-polimlekowy, kwas hialuronowy. Co wybrać? Która opcja odmładzania jest naprawdę lepsza?
Która metoda jest najlepsza?
Żadnej z tych metod nie można nazwać najlepszą. Każdy z nich wykorzystuje inne mechanizmy, odpowiednie dla różnych rodzajów skóry i problemów skórnych, kształtu twarzy, wieku, stopnia uszkodzenia skóry i zaniku tkanek twarzy, a także wiąże się z różnym czasem rekonwalescencji po zabiegu. Każdy z nich ma swoje zalety i wady.
Porównując zabiegi odmładzające, Pacjent rozumie, na czym polega indywidualne podejście. Nie ma uniwersalnej metody. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących pomocy w poradni estetycznej jest udanie się gdzieś, gdzie dostępnych jest wiele możliwości terapeutycznych. Im szerszy wachlarz możliwości, tym lepiej jest zindywidualizować ofertę.
Laser frakcyjny
Zacznijmy od lasera ablacyjnego frakcyjnego, bo jest to najpopularniejsza metoda. Z punktu widzenia wydajności laser ablacyjny jest jedyną słuszną opcją.
Laser frakcyjny przed i po
Ablacyjny laser frakcyjny kompleksowo napina i odmładza skórę. Działa w dwóch kierunkach:
- Na powierzchni skóry sprzyjając jej aktywnemu odświeżeniu – skóra staje się gładka, piękna, przyjemna w dotyku, ma równomierny koloryt;
- Stymuluje produkcję kolagenu, co skutkuje efektem liftingu i zagęszczenia.
Ablacyjny laser frakcyjny doskonale sprawdza się w odmładzaniu skóry starzejącej się: szarej, wiotkiej, z oznakami fotostarzenia i zmarszczek. Warto stosować tę metodę zarówno w celach profilaktycznych (30+), jak i w starszym wieku, kiedy problemy starzenia się skóry są już wyraźnie widoczne.
Jednak nawet tak doskonałe urządzenie nie jest rozwiązaniem dla każdego.
- Przede wszystkim skóra po zabiegu wymaga kilkudniowego przebywania w domu, a nie wszyscy pacjenci mogą sobie pozwolić na długi okres rekonwalescencji.
- Po drugie, jeśli skóra jest zwiotczała i cienka, laser nie da pożądanego efektu. Za jego pomocą nie uda się w wystarczającym stopniu przywrócić objętości tkanek i nie uzyskamy tak głębokiego efektu liftingu, jak przy zastosowaniu innych metod, np. zabiegu mikroigłowego RF.
Radioterapia frakcyjna mikroigłami RF
Alternatywą lub uzupełnieniem ablacji laserem frakcyjnym może być radiofrekwencja frakcyjna z mikroigłami. Zabieg ten polega na jednoczesnym nakłuciu (igłami) i podgrzaniu skóry (falą radiową). Ponieważ igły działają głębiej niż laser (igły do 3, 5 mm, laser do 1, 5 mm), uzyskujemy silniejszy efekt liftingu, często stanowiący wręcz alternatywę dla liftingu chirurgicznego, ponieważ pobudzane są głębsze warstwy tkanek.
Radioterapia frakcyjna mikroigłami RF przed i po
Okres rekonwalescencji po zabiegu radiofrekwencją jest również krótszy – wystarczy jeden dzień, aby zaczerwienienie skóry ustąpiło.
Wadą tej metody jest jednak to, że mikroigły RF nie dają takiego samego efektu odświeżającego jak laser ablacyjny.
Wspólną cechą tych metod jest to, że obie działają poprzez stymulację. Zajmujemy się niszczeniem w celu przywrócenia normalnej młodej tkanki. Laser frakcyjny ma dodatkowo działanie peelingujące, które odświeża skórę. Z drugiej strony mikroigły RF działają głębiej i mają krótszy okres rekonwalescencji.
Jak zastosować tę wiedzę w praktyce? Obie metody są równie skuteczne w walce ze zmarszczkami i bliznami potrądzikowymi.
Inteligentny lifting twarzy za pomocą nici
Z wiekiem skóra twarzy staje się cieńsza i obwisła, a głębsze tkanki zanikają. Dlatego musimy usztywnić skórę. W takim przypadku pomocne będzie inteligentne podnoszenie.
Lifting twarzy nićmi przed i po
Zabieg polega na miejscowym wstrzyknięciu mikroigieł chirurgicznych z nitkami, które zapewniają efekt stymulujący. Wprowadzane nici powodują zgrubienie i zwiększenie gęstości skóry, podrażniając tkankę. Różnica w porównaniu do lasera frakcyjnego czy RF z mikroigłami polega na tym, że nici tworzą w zaplanowanych obszarach rusztowanie kolagenowe. Co więcej, podrażnienie skóry utrzymuje się dłużej niż w przypadku lasera frakcyjnego, około 6-9 miesięcy – tyle czasu nici pozostają w skórze, zanim się rozpuszczą. A sama procedura nie wymaga rekonwalescencji - maksymalnie kilka godzin.
Kwas L-polimlekowy
Tutaj również wprowadzamy do skóry substancję, której zadaniem jest pobudzenie komórek do regeneracji. Proces ten jest długotrwały – podrażnienie komórek kwasem l-polimlekowym przed jego całkowitym wchłonięciem trwa kilka miesięcy, czego efektem jest stopniowy, wyraźny wzrost objętości tkanki.
Kwas L-polimlekowy przed i po
Metoda ta idealnie sprawdza się przy wygładzaniu doliny łez, bruzd nosowo-wargowych, zapadniętych skroni czy policzków. Wadą tej metody jest to, że nie można jej stosować na czoło, powieki i szyję. W tym przypadku inteligentny lifting twarzy jest idealny.
Podsumowując cztery metody:
- Ablacyjny laser frakcyjny i mikroigły RF lepiej sprawdzają się w ujędrnianiu, odnawianiu skóry, pozbywaniu się blizn i zmarszczek;
- Kwas L-polimlekowy i inteligentny lifting lepiej sprawdzają się przy zwiększaniu objętości, rekonstrukcji ubytków tj. do leczenia wolumetrycznego.
Kwas hialuronowy
Metoda ta jest odpowiednia, gdy pacjenci chcą szybko skorygować coś, np. bruzdy nosowo-wargowe. Warto jednak wiedzieć, że kwas hialuronowy to jedynie kamuflaż maskujący problem. Głębokie bruzdy powstają na skutek zwiotczenia skóry policzków, a najlepiej zacząć od wzmocnienia tkanki za pomocą mikronakłuwania laserem lub częstotliwością radiową.
Kwas hialuronowy przed i po
Wybierając metodę, należy wziąć pod uwagę również to, że nie jest ona odpowiednia dla osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Kwasy kosmetyczne, choć są materiałami biokompatybilnymi, powstają w procesach biotechnologicznych i nie są tkanką własną organizmu, dlatego powodują podrażnienia otaczających tkanek. U osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne układ odpornościowy jest nieprzewidywalny i nadmiernie reaguje na każde ciało obce.
Porównanie metod odmładzania twarzy
metoda | Jak to działa | Efekt | plusy | Minusy |
Ablacyjny laser frakcyjny | Stymuluje produkcję kolagenu i odświeża skórę poprzez peeling. Czas „podrażnienia" skóry wynosi tysięczne części sekundy, a okres rekonwalescencji skóry wynosi 1-4 miesiące. |
Odświeża i rozjaśnia skórę, wygładza nierówności (blizny, pory), poprawia koloryt, napięcie, zwiększa elastyczność, zwiększa grubość, wygładza zmarszczki. | Oddziałuje zarówno na powierzchnię skóry, jak i na jej wewnętrzne warstwy. Daje mocne efekty. |
Czas rekonwalescencji wynosi do 7 dni. Delikatne wyniki wolumetryczne. |
Mikroigły frakcyjne RF | Stymulacja poprzez efekty mechaniczne i termiczne. Czas „podrażnienia" skóry wynosi ułamki sekundy, a okres rekonwalescencji skóry wynosi 1-4 miesiące. |
Silne działanie liftingujące, wygładzające nierówności (blizny, pory), ujędrniające, zwiększające elastyczność, zwiększające grubość, wygładzające zmarszczki. | Czas rekonwalescencji: 1 dzień. Silne efekty | Nie odświeża powierzchni skóry - nie łuszczy się. |
Przywrócenie objętości | Stymulacja poprzez podrażnienia (mikrosekcje chirurgiczne). Czas „podrażnienia" skóry: 6-9 miesięcy. |
Przywrócenie objętości skóry, zwiększenie jej grubości i elastyczności, uzupełnienie ubytków tam, gdzie to konieczne, efekt liftingu. | Czas rekonwalescencji: kilka godzin. | Nie odświeża powierzchni skóry (nie łuszczy się) Ryzyko nadreaktywności organizmu. |
Kwas L-polimlekowy | Pobudzenie poprzez podrażnienie (kwas l-polimlekowy). Czas „podrażnienia" skóry: 9-12 miesięcy. |
Przywrócenie objętości skóry, zwiększenie jej grubości i uzupełnienie ubytków tam, gdzie to konieczne, efekt liftingu. | Czas rekonwalescencji: 1 dzień (ale istnieje ryzyko powstania siniaków). | Ryzyko nadreaktywności organizmu. Nie można stosować na wszystkich obszarach (np. szyi, czole). |
Kwas hialuronowy | Likwiduje zmarszczki, bruzdy i ubytki poprzez ich wypełnienie. Czas podrażnienia skóry: nie. | Likwidacja zmarszczek i bruzd poprzez ich wypełnienie. Zmiana kształtu twarzy poprzez zwiększenie objętości wyróżnionych partii lub uzupełnienie luk. | Szybki efekt. Czas rekonwalescencji: 1 dzień (ryzyko powstania siniaków). Zdolność do rozpuszczenia kwasu w przypadku niewłaściwego (brzydkiego) leczenia. |
Efekt wynika z podania leku, a nie z regeneracji tkanek. Stosunkowo krótki czas działania. Możliwość przenoszenia leku. |